Najtrudniej jest być szczerym sam ze sobą

W czasach gdy mój wiek dało się jeszcze zapisać jedną cyfrą, a nawet i później, byłem strasznie nieśmiały i zamknięty w sobie. Mógłbym narzekać, że straciłem przez to większość dzieciństwa na siedzenie przed komputerem, zamiast integrować się z rówieśnikami, ale jako osoba szukająca plusów we wszystkim, znalazłem je i w tym – a najważniejszym z tych plusów jest zdolność do autorefleksji.

 

Nie spędzałem dużo czasu na zabawie z kolegami, ale z braku innych opcji nauczyłem się analizować i myślałeć.

 

A ludzie nie myślą zbyt dużo o swoim życiu. Co gorsze, ludzie zwyczajnie nie mają czasu zastanawiać się nad swoim życiem. I zrozumiałem to dopiero wtedy, gdy okazało się, że mam tyle obowiązków, że jeśli sam nie znajdę czasu na chwilę refleksji, to przelecę przez następne 10 lat zajęty wszystkim i niczym, i nawet nie będę wiedział, kiedy ten czas minął.

 

A wiesz czemu takie chwile refleksji są potrzebne? Bo jeśli tylko biegniesz przez życie i nie myślisz, to nawarstwiają się w Tobie problemy. Wszystkie te nierozwiązane sprawy, konflikty zamiecione pod dywan i zagłuszanie poczucie niepokoju. A im dłużej tak robisz, tym więcej tych problemów się tworzy, aż w końcu sama myśl o spędzeniu wieczora bez bodźców w postaci znajomych, ekranu czy używek staje się dla Ciebie przerażająca.

 

Aż nagle jest Ci tak źle, że Twój mózg zaczyna sobie z tym radzić po swojemu. Na jakie sposoby? Cóż, według Freuda*, na przykład na takie:

 

Po pierwsze, przemieszczenie. Wyobraź sobie, że chodzisz do pracy, w której szef traktuje Cię jak podczłowieka. Wyżywa się na Tobie bez powodu i obwinia o wszystko. Co możesz z tym zrobić, jeśli nie masz innej opcji na zarobienie na życie? Absolutnie nic. Więc on krzyczy, Ty pokornie kiwasz głową, a negatywne emocje się kumulują. Przemieszczenie jest wtedy, gdy chcesz się pozbyć tych emocji, dlatego po powrocie do domu czepiasz się partnera o cokolwiek, żeby tylko móc go obwinić za swój humor i wywołać kłótnie.

 

Wiecie jak często to się zdarza?

 

Ja też nie wiem.

 

Ale linę do bungee dam sobie uciąć, że często.

 

Po drugie, zaprzeczanie.

 

Tu sprawa jest prosta. Tracisz pracę, więc idziesz sobie kupić coś ładnego, żeby nie dopuścić do świadomości faktu, że z finansami będzie kiepsko. Masz duszności od dłuższego czasu, i tłumaczysz sobie, że to choroba, a nie skutki palenia. Wysłałeś kilka CV i po dwóch tygodniach bez odpowiedzi dalej czekasz na telefon, wypierając uczucie zmartwienia. Przykładów można mnożyć – bo zaprzeczać zdarza się każdemu z nas.

 

Po trzecie, porównywanie. 

 

Porównywanie występuje wtedy, gdy chcąc zabić swoje wyrzuty sumienia, przytaczasz przykłady osób, które zrobiły coś gorszego, niż Ty. No przepraszam, ale to, że kilku Twoich znajomych wielokrotnie zdradziło partnera usprawiedliwia Twój jednorazowy wyskok tak samo, jak mordercę usprawiedliwia to, że Stalin zabijał miliony. Twoje czyny to Twoja odpowiedzialność.

 

Tak samo jak Twoją odpowiedzialnością jest uświadamianie sobie, że czasami się oszukujesz, i naprawianie tego. Bo większość osób ma tendencję do ignorowania latami ich największych problemów. Nie mają pieniędzy? Będą ucinać każdy temat, mówiąc, że o pieniądzach się nie rozmawia, albo że w życiu pieniądze nie są ważne. Zaczynają odczuwać skutki stresującego życia w pośpiechu? „Nie gadajmy o tym teraz. Myślisz, że o tym nie wiem?”.

 

Nie zdają sobie sprawy, że pierwszym krokiem do rozwiązania większości swoich problemów jest uświadomienie sobie, jak bardzo jest źle.

 

*Takich mechanizmów obronnych jest dużo więcej. Jest też dużo ludzi, którzy wiedzą o tym o wiele więcej ode mnie. Dlatego jeśli Cię to interesuje, bierz się za „Wstęp do Psychoanalizy” Freuda, albo znajdź inną dobrą książkę.

 

The following two tabs change content below.

Michał, The Consumer Show

Miłośnik psychologii, fanatyk sportów ekstremalnych. Lubi uczyć się, jak lepiej funkcjonować na co dzień, zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej. A jeszcze bardziej lubi o tym pisać.