7 obowiązkowych książek psychologicznych

Zdarzało mi się dostawać od Was pytania o to, jakie książki psychologiczne warto przeczytać, gdy ktoś zaczyna interesować się psychologią. Jeśli miałbym odpowiedzieć szczerze, to nie wiem. Psychologii nie studiowałem i raczej już nie będę, a im więcej czytam, tym bardziej wydaje mi się, że moja wiedza to dopiero wierzchołek góry lodowej. I z pewnością tak jest.

 

Mogę za to polecić Wam kilka pozycji, które przeczytałem i które w większy lub mniejszy sposób wpłynęły na moje życie. Gdybym teraz miał kilkanaście lat i zaczynał przygodę z psychologią, zacząłbym od tych książek.

 

Każda jest warta poświęconego czasu i wydanych pieniędzy, i gdybym mógł, to kazałbym licealistom omawiać je jako lektury, zamiast męczyć się przy opisach krajobrazów w „Nad Niemnem”.

 

Niestety nie mogę – ale mogę za to napisać Wam, co warto i czemu warto – szczególnie, że zbliża się okres świąteczny, a co jak co, ale książka jest zawsze dobrym pomysłem.

 

No to lecimy.

 


1. Daniel Kahneman – Pułapki Myślenia

Jest to najcięższa książka na tej liście, której czytanie zostawiłbym na koniec. Jednocześnie to najważniejsza książka na tej liście – wystarczającą rekomendacją powinien być fakt, że autor dostał Nobla za wykorzystanie psychologii w naukach ekonomicznych. Kahneman pokazuje bardzo popularne luki w myśleniu ludzi, i opisuje przykłady, przy których wyciągamy złe wnioski dlatego, że nasz mózg jest leniwy, i stara się iść po linii najmniejszego oporu.

Łapcie przykład prosto z książki:

Steve mieszka w USA. Jest bardzo nieśmiały i wycofany. Zawsze jest chętny do pomocy, ale nie interesuje się zbytnio ludźmi ani rzeczywistością. Jest człowiekiem porządnym i potulnym, ma potrzebę porządku i jasno określonej struktury, jest bardzo dbały o szczegóły.

Co jest bardziej prawdopodobne – czy to, że Steve jest bibliotekarzem, czy to, że jest rolnikiem? – odpowiedź znajdziecie na dole tekstu.

 

2. Dale Carnegie – Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Nie bez powodu ta książka znajduje się na większości list w stylu „Książki, które powinieneś przeczytać przynajmniej raz w życiu”.

Niektórzy ludzie nie mają w sobie naturalną zdolność do poznawania innych i tworzenia znajomości. Ja do nich nie należę. I nie jestem w stanie zliczyć sytuacji, w których rady z tej książki mi pomogły. Jest krótka, i czyta się ją naprawdę lekko – jeśli miałbym od czegoś zacząć interesowanie się relacjami między ludźmi, z pewnością byłby to Carnegie.

 

 

 

3. Robert Cialdini – Wywieranie wpływu na ludzi

Kolejny klasyk i pozycja, która powinna być obowiązkowa dla każdego. Cialdini pisze w taki sposób, że ciężko czegoś nie zrozumieć – techniki wywierania wpływu są opisane jasno i na tylu przykładach, że bez problemu zaczniesz je zauważać, a może i stosować.

Dzięki tej książce może nie zmienisz życia o 180 stopni, ale będzie rozumiał, czemu w wielu sytuacjach ludzie zachowują się tak, a nie inaczej. I przede wszystkim, zdasz sobie sprawę czemu Ty chcesz się czasem tak zachować.

 

 

 

 

 

 

4. Pia Mellody – Toksyczna miłość

Gdy spotykasz się z kimś już dłuższą chwilę i stwierdzacie, że chcielibyście, żeby to było coś więcej, niż przelotna znajomość, to powinniście usiąść, zrobić sobie po litrze herbaty i przeczytać tę książkę a potem ją przedyskutować. Autorka opisuje dwa typy zachowań, które teoretycznie występują tylko w niezdrowych związkach. Teoretycznie. W praktyce większość ludzi będzie ją w stanie odnieść do relacji w swoim życiu – a jak wiemy, świadomość problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Trochę trudniej się o niej rozmawia z partnerem. Ale warto.

 

 

 

 

 

 

5. Daniel Goleman – Inteligencja emocjonalna

Pierwszy raz wziąłem Golemana do ręki mając 14 lat, i chociaż przebrnąłem przez jakieś 50 stron, to znacząco wpłynęła na fakt, że teraz interesuje się wszystkim, co dzieje się w naszych głowach. Jest to książka bardziej popularnonaukowa i pisana pod publikę, ale w żaden sposób jej to nie ujmuje – bo świetnie opisuje podstawy panowania nad swoimi emocjami.

 

 

 

 

 

 

6. Allan i Barbara Pease – Mowa Ciała

Książka jest lekka, pełna rysunków i humoru. Mowa ciała to nie nauka ścisła, gdzie 2+2 zawsze daje 4 – dlatego rady autorów nie sprawdzą się w każdej sytuacji. Nie zmienia to faktu, że warto się jej nauczyć, co wymaga mnóstwa, ale to mnóstwa praktyki. A do praktyki będziecie potrzebować teoretycznych podstaw – wszystkie znajdziecie w tej książce.

 

 

 

 

 

 

 

7. Desmond Morris – Ludzkie Zoo

Jako osoba uwielbiająca psychologię ewolucyjną byłem absolutnie zafascynowany. Ale nawet jeśli to nie jest Twój konic, to ciężko nie docenić oryginalności dzieła Desmonda Morrisa – zoologa, który opisał ludzi dokładnie tak, jak wszystkie inne gatunki – jako zwierzęta mające wbudowane pewne zachowania, reakcje i instynkty i żyjące w określonym środowisku. Polecam całym serduszkiem.

 

 

 

 

 

 

 

I na koniec, odpowiedź do pytania z „Pułapek Myślenia” – Jest dużo większa szansa, że Steve jest rolnikiem. Dlaczego? Bo w USA jest około 20 razy więcej rolników, niż bibliotekarzy – więc wśród nich również mogą się znaleźć nieśmiałe, wolące samotność osoby. Większość osób odpowiada inaczej, bo, jak pisałem wyżej, mózg jest leniwy i stara się znaleźć rozwiązanie najprostszą drogą – na przykład na podstawie stereotypów.

 

Lista jest absolutnie subiektywna – chętnie usłyszę, czy coś byście w niej zmienili, i jak podobały Wam się książki.

 

Miłego czytania!

The following two tabs change content below.

Michał, The Consumer Show

Miłośnik psychologii, fanatyk sportów ekstremalnych. Lubi uczyć się, jak lepiej funkcjonować na co dzień, zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej. A jeszcze bardziej lubi o tym pisać.